Opis woblerów

Szczupak na woblera hand made? Dlaczego nie.

Każdy wędkarz od zalania dziejów zadaje sobie pytanie, na co złowić tego chytrego drapieżnika. Jest szybki, piękny i bezwzględny dla swoich upatrzonych ofiar. Ryba ta zjada praktycznie wszytko co się znajdzie w jego pobliżu. W Polskich wodach występuje dość powszechnie i jest uznawany za najlepszego drapieżnika.

Łowię o dobrych kilkunastu lat, do dziś zastanawiam się jak dobrać się do tych największych sztuk. Najlepsze dla każdego wędkarza jest przynęta, a na niej dziś chce się skupić. Większość ludzi preferuje gumy, obrotówki, czy wahadła. Jednak wolę skupić się na tych bardziej trwałych. Można spotkać je w różnych wersjach i koncepcjach a są to woblery. Wykonywane od lat przez budowniczych, którzy przelewają swoje pomysły na drewno, piankę czy żywicę. Która forma jest lepsza? Jeden twierdzi, że to pianka, kolejny iż drewno to najlepszy materiał. Sam zacząłem tworzyć woblery i mam własną koncepcję, której nie zdradzę oczywiście. ..

Torpe- wersja holo (ciemna zieleń)

Nie chce swojego artykułu skupiać na technice łowienia w/w drapieżnika lecz na przynętach. Ja uważam, iż najlepsza przynęta to większa przynęta. W swoim arsenale posiadam 2 koncepcje woblerów. Mam na myśli wersje 7 cm i 9 cm.

Torpe -9 cm wobler wykonany z drewna z łuską holo, który ma obudzić leniwe szczupaki poprzez swoją agresywną pracę. Wobler idealny na jeziora i rzeki o lekkim prądzie. Przy lekkim prowadzeniu wobler ładnie się kołysze co daje nam większą kontrolę nad obszarem gdzie obławiamy wodę. Posiadam również wersje obklejane aluminium z łuską.

Dla mnie najważniejsze są kolory zbliżone do ryb, które występują w naszych rzekach i jeziorach. Dlatego trzymam się 3 kolorów, czarny, niebieski i zieleń (raz ciemna, raz jasna). Sam łowie na przynęty które wykonuje i mam dobre wyniki.

Jak każdego nowego roku kalendarzowego czekamy na maj. W tedy okres ochronny szczupaka jest zniesiony przez nasz Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb gdzie podparty jest ustawią…lecz na tym się tu nie skupiam. W maju staram się używać nieco mniejszych przynęt na szczupaka, są to 7 cm płotki. Dlaczego mniejsze? Szczupaki chętniej atakują drobnice, bo jest jest pełno przy brzegach. Tam gdzie ryby, tam i drapieżniki.

Płotka – 7cm model dedykowany również pod szczupaka o ładnej pracy X dostępny głównie z łuską tłoczoną. Idealny na szczupaki występujące w jeziorach i w rzekach.

Te woblery dały mi dużo ryb, nie tylko szczupaków, ale sprawdzają się również na okoniach. Można powiedzieć, iż Płotka to uniwersalna przynęta.

Przykładowy okoń złowiony na Płotkę 7 cm.

Moje przynęty możesz nabyć na :